Novinky Festival Program Praktické Foto-video Charita Vydavatel Press Partneři
    MENU ▼

MÉDIA O SWEETSEN FESTU 010


http://www.topzine.cz/frydek-mistek-zil-sweetsen-festem
http://www.topzine.cz/hudebni-festival-sweetsen-fest-nabidne-tri-sceny

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/sweetsen-fest-010-jiz-tento-tyden/498279&id_seznam=343

http://fm.denik.cz/kultura_region/sweetsen-fest-privital-tisice-divaku20100706.html
http://fm.denik.cz/kultura_region/navstevnici-sweetsen-festu-prispeji-tradicne-na-ch.html
http://fm.denik.cz/kultura_region/sweetsen-fest-se-rozroste20100624.html

http://clanky.vychytane.cz/Sweetsen-fest-zaplavily-tisice-navstevniku
http://clanky.vychytane.cz/Sweetsen-fest-se-letos-opet-rozroste

http://www.ceskydomov.cz/centralni/clanek/sweetsen-fest-zaplavily-tisice-navstevniku
http://www.ceskydomov.cz/centralni/clanek/nejvetsi-mejdan-roku-sweetsen-fest-klepe-na-dvere
http://www.ceskydomov.cz/centralni/clanek/sweetsen-fest-se-rozroste-na-tri-sceny

http://www.i-region.eu/cz/kultura/sweetsen-fest-zaplavily-tisice-navstevniku-v-ostrave-na-music-city-jen-stovky-lidi-videli-zajice
http://www.i-region.eu/cz/kultura/poradani-tradicniho-sweetsen-festu-umozni-i-dar-nadace-cez

http://www.frydekmistek.cz/cz/o-meste/0681920-sweetsen-fest-s-podporou-mesta-zaplavily-opet-tisice-navstevniku.html
http://www.frydekmistek.cz/cz/obcan/0681848-jiz-tento-tyden-sweetsen-fest.html

http://i-klik.cz/?p=7981

http://www.metancity.com/2447/stounstage-na-sweetsen-2010-to-jsou-hoste-odjinud-tart-a-dalsi/

http://www.solokapr.cz/zivot-v-kraji/clanek/sweetsen-fest-zaplavily-tisice-navstevniku.html
http://www.solokapr.cz/zivot-v-kraji/clanek/sweetsen-fest-ziskava-dalsi-podporu.html

http://ov-kluby.cz/report.php?city=1&rid=2459

http://www.regiony24.cz/23-90993-sweetsen-fest-ve-frydku%E2%80%93mistku-zaplavily-tisice-navstevniku
http://www.regiony24.cz/23-89416-frydecko-mistecky-festival-sweetsen-fest-se-letos-opet-rozroste

http://www.fan-tom.cz/?clanek=3108

MF DNES
07.07.2010 - Darek Štalmach
Sweetsen byl opět rekordní, počasí letos nezlobilo
Přes padesát domácích kapel, divadelní vystoupení i vystoupení dýdžejů přilákalo o tomto víkendu do areálu frýdeckého atletického stadionu tisíce návštěvníků. Ti přispěli i na pomoc humanitární společnosti Adra.

FRÝDEK-MÍSTEK
„Petr Korč pořádá spolu s přáteli o víkendu menší zahradní slavnost...“ Pro neznalého čtenáře stránek frýdecko-místeckého patriota Petra Korče na Facebooku by sice mohlo jít o sdělení, že se pár lidí rozhodlo opéct na grilu naložené maso a popít k tomu trochu vína, pro většinu obyvatel Frýdku-Místku to ale bylo jasné sdělení, že začíná sedmý ročník unikátního frýdecko-místeckého festivalu Sweetsen fest.
Ten se od ostatních letních festivalů liší dvěma zásadními věcmi. Nevybírá se zde vstupné a vystupují zde zásadně jen místní kapely. A protože se na rozdíl od loňského ročníku vydařilo i počasí, byla letošní návštěvnost festivalu opět rekordní.

Přišlo přes deset tisíc lidí
„Podle odhadů se do opět rozšířeného festivalového areálu přišlo podívat znovu více diváků než v předcházejících letech,“ popsal zájem o ojedinělou přehlídku místních kapel její hlavní pořadatel Petr Korč. „V pátek přišlo možná o něco více lidí než v sobotu, ale po oba dny tady bylo odhadem kolem pěti tisíc lidí, tedy dohromady přes deset tisíc návštěvníků. Přesně se to ale určit nedá, jelikož nevybíráme vstupné, nemáme ani přehled o přesném počtu návštěvníků,“ dodal Petr Korč.
Festival začal už v pátek v jednu hodinu odpoledne, kdy na hlavním pódiu vystoupila místní formace Trochumoc. Za ní následovaly další skupiny frýdecko-místecké hudební scény a s ubývajícím dnem přibývalo i návštěvníků.

Při vystoupení pravděpodobně nejvýraznějšího představitele místní hudební komunity, Tomáše Kočka, už byl areál v sousedství atletického stadionu plný. Ne příliš utajovaným překvapením bylo vystoupení Tomáše Kočka smístním folklorním souborem Ostravička, po němž publikum dostala do varu mladá frýdecko-místecká kapela The Cornflakes.

„Tihle kluci jsou důkazem kvality kapel, které na Sweetsen festu hrají,“ vysvětluje Petr Korč. „Vždyť kromě Sweetsnu letos vystupují třeba na Rock for People nebo na Colours of Ostrava, což jsou ty největší festivaly v České republice,“ přiblížil letní aktivity mladé frýdeckomístecké skupiny.

„Vystoupení na Sweetsen festu bylo skvělé, je to pro nás srdeční záležitost, vždyť jsme tady loni poprvé vystoupili na festivalovém pódiu před větším množstvím lidí, do té doby jsme hráli hlavně po klubech,“ řekl zpěvák kapely Marek Nesit. „Lidi na Sweetsnu nás navíc znají, vědí co hrajeme a my je chceme vždycky překvapit něčím novým,“ dodal s tím, že by se skupina chtěla v budoucnosti více zaměřit na české texty.
Festival se vedle kapel líbil i divákům. „Měl jsem více důvodů sem přijít, potkávám tady hodně známých, sám jsem kdysi hrál v kapele a hlavně tady dnes hraje můj syn,“ vysvětlil Čestmír Faldyna. „Je to tady hodně dobré, úroveň kapel je výborná, všichni hrajou skvěle,“ dodal.

Prospěch ze sedmého ročníku Sweetsen festu měla i humanitární společnost Adra, v jejíž prospěch v pátek proběhla humanitární sbírka. „Vybralo se přes dvaadvacet tisíc korun, což je na jeden den konání sbírky hodně dobrý výsledek,“ liboval si Petr Korč. „I celkově proběhl festival moc dobře, všechno šlo tak jak mělo, až jsem z toho byl trochu nervózní. Teď už ale začínáme plánovat další ročník, kde by těch sbírek mohlo být zase o něco víc,“ dokončil organizátor „menší zahradní slavnosti“.

FAKTA
Co je Sweetsen fest Už posedmé mohli lidé z Frýdku-Místku i okolí navštívit jeden z nejunikátnějších festivalů v České republice. Vystupují zde výhradně místní hudební skupiny, letos se k nim přidaly i dvě divadelní společnosti. Festival pod heslem „Frýdek-Místek sobě“ si během sedmi let vybudoval stěžejní postavení na frýdecko-místecké kulturní scéně a nezastavila jej ani nepřízeň politiků, kterou se již ale ku prospěchu věci podařilo překonat. Finančně jej výrazně podporuje i Nadace ČEZ.

02.07.2010
Ve Frýdku začne největší mejdan v kraji
FRÝDEK-MÍSTEK Pětadvacet kapel, devětadvacet dýdžejů, dva divadelní soubory - to vše ve dvou dnech a zadarmo. Festival Sweetsen fest, který patří k nejoriginálnějším přehlídkám v republice, začne dnes odpoledne s úderem třinácté hodiny.

Originálnost Sweetsen festu spočívá v tom, že se na jednotlivých pódiích střídají výhradně místní kapely a od letoška nově i divadelní soubory. „Chceme, aby se ze Sweetsnu stalo místo setkávání všech lidí z Frýdku-Místku a okolí, aby věděli, že tady nejen uslyší dobrou muziku, ale že tady potkají třeba i své známé, které jinak celý rok nevidí,“ vysvětluje duchovní otec festivalu Petr Korč svou filozofii. „Druhým spojovacím bodem našeho snažení je pak snaha vybrat peníze na dobročinné účely, zde spolupracujeme se společností Adra, která za to, co v průběhu festivalu vybereme, pomáhá potřebným ve FrýdkuMístku. I proto je náš festival bez vstupného, chceme, aby lidi ty peníze dali právě na humanitární sbírky, které v areálu festivalu probíhají,“ dodal Petr Korč. Byť na Sweetsen festu vystupují hudební a divadelní skupiny pocházející „jen“ z Frýdku-Místku, jeho návštěvníci přijíždějí i ze vzdálenějších měst. „Mám tady známé, kteří mě sem před třemi roky pozvali, od té doby jezdím pravidelně, je tady skvělá atmosféra a hodně dobrá hudba,“ popsala důvody, proč i zítra zamíří ke stadionu Slezanu ve Frýdku, kde se Sweetsen fest koná, pětatřicetiletá Martina Blahníková z Ostravy.

Ona ani další návštěvníci na festivalu navíc neuvidí jen „neznámé“ tváře a skupiny, o kterých mimo Frýdek-Místek nikdo moc neví. Už v pátek vystoupí například Tomáš Kočko, kterého doprovodí místní folklorní soubor Ostravička, nebo skupina Prouza, kterou znají vmnoha klubech republiky.
Novinkou letošního ročníku budou dvě divadelní vystoupení - na scéně u hospůdky U Arnošta vystoupí divadelní soubory 21 gramů a SERUM, které by měly pomoci založit tradici divadelní odnože Sweetsen festu

02.07.2010 - Darek Štalmach
Korč: Chceme, aby festival přerostl v celoroční akci
Od doby, kdy festival Sweetsen fest začínal jako jednorázová akce v zahradě Národního domu ve Frýdku-Místku, se toho hodně změnilo. Na akci chodí tisíce lidí z města i okolí, letos se hraje na čtyřech scénách a rozpočet se pohybuje ve statisících korun.

FRÝDEK-MÍSTEK
Hlavním tahounem frýdecko-místeckého Sweetsen festu je od samého začátku Petr Korč, filmový nadšenec, předseda Asociace českých filmových klubů a majitel známého Domu Pod Svícnem, klubu zahrnujícího klub Pavlač, vegetariánskou jídelnu, antikvariát a galerii.

* Jak vlastně Sweetsen fest vznikl a jak přišel ke svému názvu?

Sveetsen fest začal tak trochu neplánovaně jako jednodenní setkání několika kapel a jejich příznivců na zahradě Národního domu. Přišlo ale tolik lidí, že jsme si uvědomili, jaký je ve Frýdku-Místku hlad po místních kapelách, že lidé chtějí vidět a slyšet ty, kteří ve městě hrají. A další rok už byl první ročník klasického Sweetsnu. Ten název vymyslel Karel Mařík a občas jsme si s ním dost užili. Dost dlouho trvalo, než si jej lidi zažili, na jednom jednání na místním magistrátu se nás dokonce jeden zastupitel za komunistickou stranu vážně ptal, co tím americkým názvem jako myslíme.

* Hodně festivalů pořádají lidé nebo společnosti kvůli zisku. Jak je na tom Sweetsen, vstupné se tady nevybírá, jaká je tedy filozofie festivalu?

Je to jednoduché. Chceme spojit veškeré kulturní dění ve městě pod jednu značku, naším cílem je, abychom se jednou v budoucnosti dostali do stavu, kdy bude třeba každý měsíc někde nějaký koncert, nebo jiná akce zaštítěná názvem Sweetsen festu tak, aby lidi hned měli jasno, že jde o kvalitní věc, na které se sice neplatí vstupné, ale kde mohou podpořit dobrou věc.

* Podpora neziskových organizací a sbírky - například na Adru -jsou tradiční součástí Sweetsen festů. Jste spokojeni s tím, kolik peněz se vybírá?

No... mohlo by to být určitě lepší. Když si vezmu, že každý den přijde na festival třeba pět tisíc lidí, kteří neplatí ani korunu vstupného, takže jim zbudou peníze, které mohou dát třeba právě na Adru, tak by to mohlo být víc. Kdyby každý dal třeba stokorunu, bylo by to skvělé. Ale to si musí každý vyjasnit se svým svědomím sám.

* Jakou máte odezvu z okolí, jak Sweetsen vnímají třeba lidé, kteří nejsou z Frýdku?

Ohlasy máme skvělé, dokonce nám volají lidé z různých kapel, že by u nás chtěli hrát, třeba i zadarmo, jen aby k nám mohli přijet. My jsme ale festival, který má heslo „Frýdek-Místek sobě“, je tedy o Frýdku a pro lidi, kteří tady žijí. Takže ty kapely, které by u nás chtěly hrát, mají vlastně jen jedinou šanci - a to přestěhovat se sem, nebo požádat o čestné občanství města.

FESTIVAL
Zadarmo a bez vstupného Kapely hrající za honorář na tomto festivalu nehledejte. Základní filozofií festivalu je fakt, že kapely za své vystoupení nedostanou ani korunu. Stejně tak ani korunu nezaplatí ani diváci. I díky nim se festival během času proměnil v největší frýdecko-místecký mejdan, na kterém se potkávají lidé všech generací a různého hudebního zaměření. Všichni zde najdou své.
Právozpět     domů     tisk

TELEVIZE POLAR

 

  

TELEVIZE POLAR

Sweetsen Fest v televizi Polar


 

PODPORUJÍ NÁS


POŘADATEL

 

 


 

JDEŠ NA PIVO.CZ

festival v mobilu aplikace

 

 

 

Pro Andriod

 

 

Pro iOS

 

 

 

Novinky Festival Historie Vizuál Podpora osobností Pořadatelé Program Hlavní program Program pro děti Praktické Organizace Bezbariérovost Čistý festival Chcete vystoupit? Charita Charitativní sbírky CD sampler Foto-video Fotky Videa Press Pro novináře Média o nás


© 2004-2021 Sweetsen Fest / admin