Novinky Festival Program Praktické Foto-video Charita Vydavatel Press Partneři
    MENU ▼

Sweetsen fest - co se vlastně stalo a proč je nutné reagovat?


Sweetsen fest s nulovou podporou města Sweetsen fest – Co se vlastně stalo a proč je nutné reagovat?

aneb Kterak dávno zapomenuté totalitní praktiky otevřeně prosakují zpět do veřejného kulturního života
1. již šest let pořádáme festival Sweetsen fest, mohli bychom tedy hovořit o tradiční akci
2. na festivale vystupují téměř všechny frýdecko-místecké kapely a umělci a to bez nároku na honorář (dnes už to jsou desítky účinkujících na dvou scénách)
3. na festivale se neplatí žádné vstupné (loni dorazilo ve dvou dnech na 10 000 diváků)
4. na festivale probíhají humanitární sbírky (loni se vybralo o 35 000,- Kč pro společnosti ADRA a Podané ruce)
5. každý rok se snažíme sehnat na pokrytí nákladů i peníze z rozpočtu města (letos jsme žádali cca 1/5 nákladů, tj. 100 000,-)

Na festivale se snažíme nedělat rozdíly mezi hudebními styly (od folku až po hip-hop), ale hlavně mezi názory jednotlivých účinkujících. A tady jsme težce narazili.

Jedním z pravidelných účinkujících je i Tomáš Kočko, písničkář, autor několika ceněných alb, držitel Anděla se svým Orchestrem z Frýdku-Místku, který se jako každý poctivý písničkář netají svými názory.

V současné době ovládá Frýdek-Místek koalice ČSSD a KSČM. Již loni nás kontaktoval radní a dokonce poslanec Petr Rafaj (ČSSD), který nám sdělil, že Tomáš Kočko díky svým veřejným prohlášením, které jsou v rozporu s oficiálním názorem města, nebude vystupovat na akcích podporovaných městem a tím pádem, že nevystoupí ani na Sweetsen festu. Proti tomuto jsme se samozřejmě zásadně ohradili a dostalo se nám na to adekvátní odpovědi. Pokud se Tomáš Kočko nezdrží komentářů ve vztahu k vedení města, akce už v budoucnu nedostane ani korunu. Pomysleli jsme si, že toto nemůže být ani špatný vtip. Tomáš je „zbojník“, poznámku o tom, že ho diváci ve městě vidí na podiu asi naposled si při vystoupení v roce 2008 neodpustil a my jsme letos nedostali opravdu ani korunu.

Do tohoto okamžiku jsme mohli o motivacích vedení města jen spekulovat. 10.2.2009 se však na oficiálním webu města www.frydek-mistek.cz objevila citace radního Petra Rafaje (ČSSD) snažící se vysvětlit, proč festival nedostal letos ani korunu, která nám (a nejen nám) doslova vyrazila dech.

"V minulém roce byl tento hudební festival politicky zneužit, nesl známky agitačního mítinku, což bylo v rozporu s předloženým konceptem na jehož základě pořadatel festivalu neinvestiční dotaci získal, dále nedbal všeobecně známého názoru města, že politické zneužívání dětských a kulturních akcí není vhodné, a v konečném důsledku nebyl fér ani vůči návštěvníkům této kulturní akce, kteří se přišli pobavit zpívat a tančit a ne poslouchat agitační a populistické názory s politickým podtextem jednoho z účinkujících," uvedl radní města Petr Rafaj (ČSSD) .

My si myslíme, že takové prohlášení (které bylo také po několika hodinách staženo a dementováno s vysvětlením, že šlo o chybu tiskové mluvčí) se dalo zveřejnit snad jen někdy kolem roku 1975.

V tento okamžik chceme jediné, aby se tyto praktiky neopakovaly, aby se z takového jednání nestal standard. Proto je potřeba vytvořit proti této demonstraci politické moci a arogance adekvátní protiváhu. Budeme rádi za každý váš publikovatelný názor, komentář, nebo jen zdravici, která by podpořila myšlenku, že podmiňovat podporu kulturních nebo sportovních akcí z veřejných financí servilitou a lokajstvím je prostě a jednoduše špatné.

Pořadatelé Sweetsen festu.

zpět     domů     tisk

TELEVIZE POLAR

 

  

TELEVIZE POLAR

Sweetsen Fest v televizi Polar


 

PODPORUJÍ NÁS


POŘADATEL

 

 


 

JDEŠ NA PIVO.CZ

festival v mobilu aplikace

 

 

 

Pro Andriod

 

 

Pro iOS

 

 

 

Novinky Festival Historie Vizuál Podpora osobností Pořadatelé Program Hlavní program Program pro děti Praktické Organizace Bezbariérovost Čistý festival Chcete vystoupit? Charita Charitativní sbírky CD sampler Foto-video Fotky Videa Press Pro novináře Média o nás


© 2004-2021 Sweetsen Fest / admin