Novinky Festival Program Praktické Foto-video Charita Vydavatel Press Partneři
    MENU ▼

Město festivalu nepomůže


11.02.2009 - DAREK ŠTALMACH - MF DNES

Frýdek-Místek - Pomsta politika, nebo běžný spor o peníze? Zjistit pravdu o tom, proč frýdecko-místečtí zastupitelé za ČSSD a KSČM nechtějí podpořit unikátní frýdeckomístecký hudební festival Sweetsen fest, je těžší, než prokázání existence lochnesské příšery.

Radní, které redakce MF DNES oslovila, se totiž k hlasování vůbec nechtějí vyjadřovat a ani jeden z nich nebyl schopen předložit jediný objektivní důvod, proč se rozhodli festival nepodpořit.
Nahrává to tak spekulacím, že se jedná o pomstu poslance Parlamentu České republiky a frýdecko-místeckého radního Petra Rafaje. Ten se při loňském ročníku festivalu dostal do křížku s pořadateli festivalu, kteří tvrdili, že jim měl Petr Rafaj vzkázat, že pokud na Sweetsen festu vystoupí folkový zpěvák Tomáš Kočko, může se festival s podporou města rozloučit.

Může za vše koncert Kočka? Vše začalo při koncertu Tomáše Kočka na folklórním festivalu v Místku, kde se při svém vystoupení vyjádřil k obchvatu města a prohlásil, že výstavba obchvatu je zločinem proti přírodě. Petr Rafaj se měl poté vyjádřit, že Tomáš Kočko už nevystoupí na žádné akci podporované městem a pokud ano, mohou se pořadatelé s dotacemi rozloučit. Poslanec toto tvrzení popřel, ale lavinu už nešlo zastavit. Na problém upozornil sám Tomáš Kočko při svém vystoupení o několik dnů později právě na Sweetsen festu.

„Možná tady hraji naposledy,“ zněla věta, která dala události do pohybu. Na podporu zpěváka se později vyjádřil i člen skupiny Najzar David Stypka, který při koncertu skupiny poslal Petru Rafajovi vzkaz, který rozhodně nepatřil mezi vybrané věty Gutha-Jarkovského. Rozpory mezi vedením města a pořadateli festivalu se naplno rozhořely až tento týden při hlasování zastupitelstva, které rozhodlo, že Sweetsen fest na dotace města nedosáhne. „Mimo zrušení podpory města dostali z „patřičných míst“ pokyny i pracovníci loňského spolupořadatele z Beskydského informačního centra, které „má dát ruce pryč“ od Sweetsen festu,“ napsal ve svém, prohlášení pořadatel festivalu Petr Korč. „Od obou rozhodnutí vedou nitky k jednomu regionálnímu politikovi, Petru Rafajovi. Tento politik se „prý“ nechal slyšet, že na akci nebude hrát Tomáš Kočko, který si dovolil veřejně nesouhlasit s jedním s jeho politických názorů, a pokud „prý“ vystoupí a bude z podia šířit svůj názor (představte si tu nehoráznost, vlastní názor), tak už v budoucnu Sweetsen fest nedostane ani korunu. A tak se i stalo,“ dodal Petr Korč s tím, že uvozovky ve slově „prý“ používá jen proto, aby nemohl být za svá slova žalován.

Zjistit, zda byla pondělní reakce členů klubů ČSSD a KSČM skutečně pomstou za vystoupení Tomáše Kočka, nebo mělo jiné důvody se nepodařilo zjistit. Žádný ze zainteresovaných radních totiž nechtěl prozradit, proč hlasoval jak hlasoval a všichni se schovávali za fakt, že se podřídili rozhodnutí rady.

„Já jsem nehlasoval, asi jsem byl zrovna na záchodě,“ komentoval rozhodnutí zastupitelstva náměstek primátorky Michal Pobucký. „Rada tak rozhodla, ale už si nepamatuji, proč tomu tak bylo, hlasovali jsme o tom moc dávno,“ dodal na dotaz, proč tedy rada rozhodla o tom, že dotaci na pořádání festivalu nedoporučí.
„Já osobně bych jim tu dotaci dal, ale podřídil jsem se rozhodnutí rady. To člověk občas musí, když chce prosadit některé věci,“ vysvětlil další radní Jiří Zaoral.

Primátorka Eva Richtrová se vyjádří v pondělí. „Rada je kolektivní orgán a odpověď zastupitelům i novinářům dáme po jejím zasedání v pondělí,“ řekla.


zpět     domů     tisk

TELEVIZE POLAR

 

  

TELEVIZE POLAR

Sweetsen Fest v televizi Polar


 

PODPORUJÍ NÁS


POŘADATEL

 

 


 

JDEŠ NA PIVO.CZ

festival v mobilu aplikace

 

 

 

Pro Andriod

 

 

Pro iOS

 

 

 

Novinky Festival Historie Vizuál Podpora osobností Pořadatelé Program Hlavní program Program pro děti Praktické Organizace Bezbariérovost Čistý festival Chcete vystoupit? Charita Charitativní sbírky CD sampler Foto-video Fotky Videa Press Pro novináře Média o nás


© 2004-2021 Sweetsen Fest / admin