Novinky Festival Program Praktické Foto-video Charita Vydavatel Press Partneři
    MENU ▼

Zpěvák bojuje s politikem


09.07.2008 - DAREK ŠTALMACH - MF DNES

Frýdek-Místek - Spory mezi zastánci a odpůrci výstavby jižní varianty obchvatu Frýdku-Místku, která by měla pomoci odvést z přetíženého centra města desetitisíce automobilů denně, se dostaly i na pódia kulturních akcí pořádaných ve městě.

V průběhu jednoho z nejunikátnějších festivalů v České republice, frýdecko-místeckého Sweetsen festu, vystoupil známý zpěvák a pravidelný účinkující Tomáš Kočko před několika tisíci diváky s tím, že na Sweetsen festu vystupuje pravděpodobně na dlouhou dobu naposledy, protože si jeho koncerty nepřeje frýdeckomístecká radnice.

„Dozvěděl jsem se to jako poslední, těsně před koncertem, informace o mém zákazu měla přijít telefonicky,“ napsal zpěvák v sms zprávě, kterou poslal ze své dovolené na Slovensku. O problému píše Tomáš Kočko i na svých internetových stránkách.

„Včera mi bylo na Sweetsen festu sděleno, že nesmíme hrát na žádné akci pořádané, nebo podporované statutárním městem Frýdek – Místek (a který z pořadatelů kulturních akcí ve F-M si může dovolit nemít podporu města?) takže ten zákaz nemíří přímo na nás, ale na organizátory kulturních akcí ve F-M. Ve výsledku je to ale stejné – nesmíme hrát ve F-M.“

Zpěvák na svých stránkách naznačuje, že za zákazem vystupování stojí poslanec Petr Rafaj (ČSSD). Tomu se údajně nelíbilo, že se Tomáš Kočko, při svém koncertu na folklorním festivalu pořádaném městem dva týdny před Sweetsen festem, vyjádřil proti výstavbě jižní varianty obchvatu Frýdku-Místku.

„Je to nesmysl, nejsem hlupák, žádný takový zákaz není a já jsem nikdy nic takového neřekl,“ protestuje proti informaci, že by měl být autorem zákazu Petr Rafaj. „Já jsem sice po Kočkově vystoupení na dětském folklorním festivalu vyjádřil nelibost nad tím, že zatáhl na pódium názory, které tam nepatří, ale to přece nemá nic společného s nějakými zákazy, navíc by mě taková věc ani nenapadla,“ dodal Petr Rafaj.

Lidé nechtějí mluvit Jak to s možným zákazem vystupování Tomáše Kočka ve skutečnosti bylo, už asi nikdo nezjistí. Okolo hudebníkova prohlášení totiž panuje velké vzrušení na celé frýdecko-místecké kulturní scéně. A většina lidí, které MF DNES oslovila, byla ochotna hovořit jen pod zárukou anonymity, navíc většina jejich informací pocházela z druhé ruky.

„Z toho co jsem slyšela, měl volat pan Rafaj Michalu Andělovi, který si to ale nenechal pro sebe, a tak se to dozvěděli další lidé,“ řekla redakci žena, která se pohybuje v těsném okruhu pořadatelů festivalu, ale kvůli svým vztahům s nimi, si nepřála být jmenována. Obdobně o pozadí tajemného telefonátu hovořili i další účastníci festivalu.

Tuto informaci ale Michal Anděl, jeden ze spolupořadatelů festivalu, popřel. „S panem Rafajem jsem si nevolal už řadu dní a pokud ano, tak jsme mluvili jen o organizačních záležitostech. Od toho, co říkal pan Kočko se musím distancovat, přijde mi nefér brát si pořadatele a posluchače jako rukojmí pro své politické názory. Tato kauza je pro nás nepříjemná i tím, že sotva se zakopaly válečné sekery mezi pořadateli a městem, zase mezi nás vstoupí politika,“ dodal Anděl v narážce na problémy, které měli pořadatelé v loňském roce, kdy kvůli sporům s radnicí festival málem skončil.

Právě starost o dobré vztahy s magistrátem města, který se na financování festivalu podílí, byla většinou prvním důvodem, proč se zainteresovaným nechtělo příliš mluvit. O tom, že se v zákulisí Sweetsen festu oKočkově prohlášení hodně diskutovalo ale svědčí i zpěvákovy internetové stránky.

„Už na Sweetsen festu mě organizátoři požádali, jestli bych se mohl na jevišti radši zdržet komentářů k městskému obchvatu. Že by rádi, kdyby Sweetsen fest byl i další roky. Že už teď museli odolávat tlaku vedení města, které chtělo naše vystoupení na tomto festivalu zrušit,“ pokračoval ve svém sdělení na internetových stránkách Tomáš Kočko.

Hlavní představitel festivalu, Petr Korč, si ale nemyslí, že by se jeden z nejznámějších frýdecko-místeckých muzikantů neměl na příštím ročníku festivalu objevit. „Sweetsen tady je a bude a pokud na něm bude Tomáš Kočko chtít příští rok vystoupit, tak hrát bude.“

***

* Tomáš Kočko Zpěvák, muzikant, hudební skladatel a textař pocházející z Frýdku-Místku v současnosti vystupuje se svým Orchestrem. Pro velkou část veřejnosti objevil písně valašského básníka Ladislava Nezdařila, jehož poetika je úzce spjatá s Beskydami, v řadě písní čerpá Kočko náměty z místních pověstí, jinde má blízko k pohanským kořenům země. Pracoval také například na aranžích písní Jaromíra Nohavici k představení Těšínského divadlo Těšínské nebe.


zpět     domů     tisk

TELEVIZE POLAR

 

  

TELEVIZE POLAR

Sweetsen Fest v televizi Polar


 

PODPORUJÍ NÁS


POŘADATEL

 

 


 

JDEŠ NA PIVO.CZ

festival v mobilu aplikace

 

 

 

Pro Andriod

 

 

Pro iOS

 

 

 

Novinky Festival Historie Vizuál Podpora osobností Pořadatelé Program Hlavní program Program pro děti Praktické Organizace Bezbariérovost Čistý festival Chcete vystoupit? Charita Charitativní sbírky CD sampler Foto-video Fotky Videa Press Pro novináře Média o nás


© 2004-2021 Sweetsen Fest / admin