Novinky Festival Program Praktické Foto-video Charita Vydavatel Press Partneři
    MENU ▼

MÉDIA O SWEETSEN FESTU 007


Řekli a napsali o Sweetsen festu (.doc)

Reportáže České televizeTV Polar naleznete v sekci VIDEOGALERIE

02.07.2007 - Anna Bortlíčková - PRÁVO
Kraj opanovaly letní hudební festivaly

Hned několika festivaly odstartovalo léto v Moravskoslezském kraji. Vzhledem k rozmanitosti žánrů si tak o prvním prázdninovém víkendu přišli na své milovníci rocku, metalu i popu, temperamentních romských písní a také klasické vážné hudby...

V Třinci se již popatnácté na Noci plné hvězd sešli příznivci tvrdého rocku a metalu, ve Frýdku-Místku se konal čtvrtý ročník žánrově pestrého Sweetsen festu. Do amfiteátru v Karviné přilákal tisíce lidí 8. romský festival, na kterém se představily skupiny a interpreti nejen domácí, ale i ze Slovenska, Maďarska a Polska. A na hukvaldském hradě v sobotu odstartoval 14. ročník mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy, jenž má program patnácti koncertních večerů rozložený až do 12. srpna...

Bez vstupného

Zatímco o třinecké Noci zářily hvězdy české a zahraniční rockové scény, frýdecko-místecký Sweetsen fest opět nabídl bohatou přehlídku pestré místní hudební scény bez ohledu na žánr. Od pátku do sobotní noci na dvou venkovních pódiích vystoupilo na čtyřicet kapel. Součástí čtvrtého ročníku festivalu, který je výjimečný i tím, že se na něm neplatí vstupné, letos poprvé byla sbírka pro Dobrovolnické centrum humanitární organizace ADRA ve FrýdkuMístku.

„Probíhala jenom první den, tedy v pátek, a pouze do devíti hodin, přesto se vybralo 22 222 korun. Příští rok bude sbírka znovu a bude širší, aby festival měl i jinou myšlenku než jen to, že se lidé pobaví,“ řekl Právu Petr Korč, předseda občanského sdružení Pod Svícnem, které festival pořádá. Letošní Sweetsen fest podle něj navštívilo asi osm tisíc lidí.

02.07.2007 - Tomáš Ptáčník - MF DNES
Festivalový začátek léta

Festivaly Noc plná hvězd v Třinci a Sweetsen fest ve Frýdku-Místku odstartovaly prázdniny v Moravskoslezském kraji společně se zhruba šestnácti tisíci fanoušky hudby. Třetí festival Colours of Ostrava, který už dávno překročil hranice regionu, vypukne za pár dní. A tisíce nadšenců, tentokrát z celé země i zahraničí opět vyrazí do kraje na tento svátek hudby. Festivalům se daří, přichází na ně stále více lidí, ať už jsou jen lokální či s daleko větším záběrem. Moravskoslezský kraj láká za zábavou.

02.07.2007 - (mao) - MF DNES
Festivaly přilákaly tisíce lidí na hudbu pod širákem

Rockovou Noc plnou hvězd v Třinci a domácký festival Sweetsen fest ve Frýdku-Místku o víkendu navštívilo více než 16 tisíc diváků

... „Někdo k nám přijel z Noci a podivoval se nad tím, že je zde více lidí, než v Třinci. Podle našich odhadů k nám přišlo něco mezi 8 až 9 tisíci diváků. Velice nás potěšil úspěch charitativní sbírky pro Adru, vybrali jsme 22 222 koruny a to za pouhý jeden den,“ uvedl pořadatel Petr Korč ke Sweetsen festu. Festival byl už tradičně bez vstupného a opět vsadil výhradně na domácí scénu...

Publikum přitáhla pohodová zábava

Domácká atmosféra podobného typu, jako když se opékají buřty u ohně nebo griluje selátko, to je krédo největšího festivalu zdarma Sweetsen fest, který se konal o víkendu ve Frýdku-Místku. Letos dostalo publikum navíc nový areál, větší a magičtější s projíždějícími vlaky z nedalekého nádraží...

29.06.2007 - MARTIN JIROUŠEK - MF DNES
Rozhovor s Petrem Korčem: Podstatná je domácká atmosféra

V členitém areálu TJ Slezan včera vrcholily přípravy na největší frýdecko-místecký festival. Pod nebem rostla pódia a všude panoval čilý cvrkot. Na místě byl i Petr Korč, duchovní otec Sweetsen festu, který se zde dnes a zítra koná.

„Hlavně chci říct, že nepořádáme festival proto, abychom se chlubili největším pódiem, pro nás je podstatná domácká atmosféra. Všichni se tady znají a velmi dobře si rozumí.

Co potom přespolní? Nebudou se cítit stranou?

Kdepak. Počítáme s nimi a myslím, si, že nebude dlouho trvat a budou přijati. Mohou u nás například i stanovat ve speciálně vyhrazených prostorách.

Festival byl v únoru zrušen z nedostatku financí. Přesto se koná a je ještě větší. Jak si to vysvětluješ?

Jak se říká, tak: Všechno, co sílí, to bolí. V tom únoru jsme si sáhli na dno, zjistili jsme, na co ještě máme a na co už ne. Sweetsen fest v žádném případě nebyl v prvé řadě o penězích, ale o radosti a chuti ho dělat. Ta energie v nás zůstala a podařilo se nám zpátky postavit se na nohy. Věřím, že celá řada lidí sem přijde už jen proto, že chtějí zjistit, co se tady stalo.

Dovedeš si představit, že by se Sweetsen Fest nekonal?

Jedině před tím, než vznikl, jinak ne. I kdyby nebyl, tak se tady vždy něco udělá. V současnosti je tak rozrostlý, že už jen ta myšlenka se dá předat, aby mohl i nadále vznikat. Věřím, že bude žít. Představuje největší význam pro město, zapojují se do něj všichni. Všechno, co tady během roku vzniklo, se propojí.

Přeci jen čekat rok na to, aby festival proběhl, může být pro někoho dlouhá doba, neuvažujete o menších celoročních akcích pod hlavičkou Sweetsen festu?

Myslím, že už to mohu prozradit, dohodli jsme se, že po celý rok se budou ve Stounu konat každý měsíc akce Sweetsen Night. Budou zde hrát místní kapely, které budou chtít podpořit město.

Festival je zvláštní tím, že na něm účinkují výhradně místní umělci. Jak bys charakterizoval frýdeckomísteckou scénu?

Pestrost, to je pro ni asi to nejpříznačnější slovo, v mnoha případech i špičková kvalita a velké naděje. Myslím si, že tak rok dva a vystartuje z ní velký hudební talent. Je úžasné to, jak bobtná. Vše se na ní propojuje. Je přímo cítit, jak zde něco vzniká, každým dnem se něco nového chystá. Z počátku jsme sice byli v napjatém očekávání, co se stane, kdy vedle sebe například vystoupí tak rozdílné kapely jako Tomáš Kočko hrající world music a hip-hopový Sektor III. Ale povedlo se, publikum je, až na pár jedinců, přijalo stejně spontánně. Klasiku už máme zmapovánu, naděje je v mladých kapelách.

A co divadelní scéna? Sweetsen fest má v podtitulu uvedeno, že jde o hudebnědivadelní festival. Nevytrácí se to divadlo?

Je to tak, ale to, že letos nemáme divadelní scénu, neznamená, že s ní nepočítáme. Letos šla všechna energie do hudby, ale příští rok určitě bude. Také bychom chtěli festival rozšířit o výtvarné umění nebo o projekce filmů, které zde vznikly. Chceme, aby se vytvořil multikulturní a multižánrový festival, kde by se mohlo říct: Podívejte, co vše tady vzniklo.

29.06.2007 - MARTIN JIROUŠEK - MF DNES
Začíná hudební Sweetsen fest

Tisíce diváků vyráží za přehlídkou mapující frýdecko-místeckou scénu, nemusí zaplatit ani korunu.

Sweetsen fest je unikátní přehlídkou domácích kapel Frýdku-Místku a okolí. Výjimečný je i tím, že lidé budou moci na všechny akce v průběhu pátku i soboty zdarma. K poslechu budou lákat známé místní kapely i nové objevy.


Frýdek - Místek - Tisíce diváků, které zajímá hudba a především pohodová atmosféra, očekávají dnes a zítra pořadatelé největšího hudebního festivalu zdarma Sweetsen fest 007, který se koná ve Frýdku-Místku.

„Chceme představit co nejširší přehlídku frýdecko-místecké hudební scény, která bude k vidění od pátku do soboty na stadionu a v přilehlých prostorách TJ Slezan,“ uvedl duchovní otec festivalu a pořadatel Petr Korč.

Kapely hrají zdarma, získají tak reklamu

Sweetsen fest je výjimečný tím, že na něj diváci neplatí vstupné. Umožňuje to jeho specifická koncepce, která počítá s tím, že všichni účinkující se automaticky zříkají nároku na honorář. Na oplátku jim pořadatelé Sweetsen festu zajistí atraktivní reklamu. Jednou z nich je například účast na kompilačním CD.

Tento multižánrový festival se zrodil a stále trvá jako občanská aktivita, která od roku 2004 mapuje a propaguje žánrově pestrou a originální místní kulturní scénu. „Festival je pořádán občanským sdružením Pod Svícnem, jehož cílem je představovat široké veřejnosti to nejlepší, co ve městě FrýdekMístek na poli kultury nepřetržitě vzniká,“ vysvětluje Petr Korč.

Během dvou dnů na čtyři desítky kapel a djs

V současnosti se festival rozrostl natolik, že může během necelých dvou dnů nabídnout více než čtyři desítky kapel, zpěváků a djs.

„K těm nejzajímavějším bude patřit Tomáš Kočko a Orchestr, své nové desky představí kapely Downbelow a Najzar, folkoví Kajkery připomenou své 10. narozeniny, hip-hopový set nadějných Sektor III, kteří byli velkým překvapením loňského ročníku, doprovodí o generaci starší Prouza, novinkou bude vystoupení semifinalistky soutěže Česko hledá písničku Hanky Kopřivové nebo mladé kytarové formace Stone Free,“ namátkou vybírá Petr Korč.

Kromě toho zde vystoupí další neméně zajímavé kapely jako TUT, RK130, Slepí křováci, Chvilka poezie, Dobráci od Kosti, Almára, Čadi, Die Biene Maja, TheWitness a mnohé další. Na druhé scéně v produkci hudebního klubu Stoun zahraje celá řada zajímavých MCs a DJs.

Zájem o Sweetsen fest je veliký, minulý rok na něj zavítalo až sedm tisíc diváků. Organizování tak velké akce v současnosti vyžaduje přísnější pokyny pro návštěvníky. „Festival se nám rok od roku rozrůstá a to s sebou přináší i nutnost věnovat větší pozornost bezpečnosti všech návštěvníků. Letos bude nově v areálu omezen například volný pohyb psů, vnášení alkoholu, skleněných a jiných nebezpečných předmětů,“ uvádí organizátor. Festivalový areál, který nabídne veškerý komfort typický pro velké akce tohoto typu, těží ze své výhodné polohy.

Nachází se v těsné blízkosti mezinárodní silnice E462 Krakow - Český Těšín - Olomouc - Brno. Z této silnice je možné sjet z obou směrů k vlakovému nádraží a využít přilehlé parkoviště pod viaduktem s kapacitou cca 500 míst. Parkoviště navazuje na festivalový areál. Pouhé tři minuty chůze se od areálu nachází železniční stanice. Autobusové stanoviště je vzdáleno cca 10 minut.

Koncepce dvoudenní přehlídky za tak výjimečného a velkorysého vstupu zdarma znamená pro jeho tvůrce něco tak mimořádného, co prý divák nenajde v širém světě.

„Sweetsen fest je svým pojetím i významem ojedinělý a nenajdete ho nikde jinde na světě! Vše, co se na festivale děje, mají na svědomí pouze a jenom nadšenci z Frýdku-Místku a blízkého okolí,“ dodává Petr Korč.

Festival se i nadále vyvíjí, proto i letos nabídnou pořadatelé další mimořádnou aktivitu v podobě sbírky pro sociální sféru. „ Na Sweetsen fest se už tradičně neplatí vstupné. Proto jsme se rozhodli návštěvníky motivovat k tomu, aby alespoň část ušetřených peněz věnovali těm, kdo je skutečně potřebují. Během pátku bude ve festivalovém areálu probíhat sbírka pro Dobrovolnické centrum humanitární organizace ADRA ve FrýdkuMístku,“ vysvětluje Petr Korč. Symbolický šek s vybranou částkou bude předán na hlavním pódiu během sobotního večera.

Pořadatelé rovněž počítají s kvalitním občerstvením. V areálu tak budou během akce k dispozici bary, grily, Etno - vegetariánská jídelna, Dobrá čajovna, informační stánek, velkokapacitní stan, lavičky a stoly s dostatečným počtem míst k sezení, prostor pro stanování, mobilní WC, umývárna.

Tipy z programu vybrané z nabídky

Sweetsen festu Hip-hopový objev

Na dnešek ve 22.05 připravili pořadatelé netradiční propojení starší a mladší generace hudebníků. Vystoupí vedle sebe loňský objev hip-hopová formace Sektor III a ostřílení rockoví harcovníci Prouza, kteří stáli u samotného zrodu festivalu v roce 2004. Zaručeně společný koncert se koná na hlavní scéně.

Videoklipové premiéry 

Každoročně festival nabízí zajímavé videovstupy. Letos se jich zhostí kapely Najzar a Downbelow, možná přibude i animovaná Prouza. Najzar by měli uvést žhavou novinku, klip k aktuální hitové pecce Osudová. Downbelow, kteří letos zažívají jeden z nejplodnějších roků, představí v premiéře zatím utajenou novinku. Otazník visí nad uvedením animovaného klipu Prouzy. „Je to v dokončovacích pracech. Každopádně se připravuje řada dalších překvapení. Jak bývá u nás dobrým zvykem, členové kapel budou různě přecházet a během vystoupení rozmanitě experimentovat,“ uvedl Petr Korč.

28.6.2007 - Jana Rumianová - Moravskoslezský deník
Festival Sweetsen fest doplní i charitativní sbírka

26.6.2007 - David Stypka - Listy moravskoslezské
Sweetsen fest už tento víkend

08.06.2007 - MARTIN JIROUŠEK - MF DNES
Začíná vlna hudebních festivalů

Mezi největšími kulturními akcemi června vévodí tradiční festivaly Za vodou, Noc plná hvězd a Sweetsen fest

Ostrava - Oblíbený folkový festival Za vodou v Děhylově u Ostravy načne příští pátek první vlnu letních hudebních festivalů. Během června se zájemci mohou těšit ještě minimálně na pět z nich. K největším bude kromě Za vodou (15. - 17. 6.) patřit třinecká Noc plná hvězd (29. - 30. 6.) a frýdeckomístecký Sweetsen fest (29. -30. 6.).

Určitou předehru ke Sweetsen festu vytvoří také sobotní koncert ve frýdeckomísteckém klubu Stoun. Od 20 hodin zde vystoupí převážně nováčci místní scény Existenc, Cod Livers, Mletý standart a Nausea. Ačkoliv je Sweetsen fest pověstný tím, že je na něj vstup zdarma, zájemci o jeho předvoj ve Stounu si zaplatí 40 korun.

Na festivalu samotném se potom diváci mohou jako tradičně těšit na kompletní výkvět frýdecko-místecké hudební scény.

Přečtěte si zprávu ČTK zveřejněnou 17.4. např. v Moravskoslezském deníku pod názvem Frýdek-Místek na festivale Sweetsen šetřil zde.

REAKCE NA OBNOVENÍ FESTIVALU


27.03.2007 - MARTIN JIROUŠEK - MF DNES
Sweetsen fest překonal krizi

Největší hudební festival ve Frýdku-Místku, navíc s unikátním vstupem zdarma, zachránil sponzor

Frýdek-Místek - V polovině února padl Sweetsen fest, největší hudební festival ve Frýdku-Místku s regionálním přesahem a s unikátní možností volného vstupu pro všechny. Vznikla dramatická tahanice o jeho odkaz, nakonec se vše vyjasnilo, festival pokračuje dalším ročníkem.

„Zprávu o zrušení letošního ročníku festivalu jsme zveřejnili poté, co bylo jasné, že jej z důvodu nedostatku finančních prostředků neutáhneme,“ říká Petr Korč, předseda občanského sdružení Pod Svícnem. Úspěšný festival, na který zavítalo sedm tisíc diváků, nedostal podporu z kraje ani z města. Diskuse kolem zrušení festivalu a jeho případné náhrady vyvolala bouřlivou odezvu. „Potěšily nás velmi pozitivní a vstřícné reakce na naši podporu ze strany účinkujících, návštěvníků i široké veřejnosti. Možná to zní jako pohádka, ale právě na základě široké odezvy se nám podařilo získat generálního sponzora Skupinu ČEZ,“ s radostí sděluje Petr Korč. Rychlá a účinná podpora ve svém důsledku již zrušený festival zachránila.

Regulérní, 4. ročník festivalu Sweetsen fest se uskuteční ve FrýdkuMístku v pátek 29. a sobotu 30. června 2007 v areálu stadionu a přilehlých prostorách TJ Slezan.

„Účast na letošním ročníku festivalu opět mapujícím a propagujícím žánrově pestrou a z tvůrčího pohledu originální frýdecko-místeckou scénu přislíbila řada interpretů. Nebude chybět čerstvý držitel ceny Akademie populární hudby v sekci world music Tomáš Kočko a Orchestr, své nové desky představí kapely Downbelow a Najzar, folkoví Kajkery připomenou své 10. narozeniny, hip-hopový set nadějných Sektor III, kteří byli velkým překvapením loňského ročníku, doprovodí o generaci starší Prouza, novinkou bude vystoupení finalistky soutěže Česko hledá písničku Hanky Kopřivové nebo mladé kytarové formace Stone Free,“ jen namátkou vybírá Korč ty nejzajímavější. I letos bude festival bez vstupného tak, aby přilákal další návštěvníky, zatraktivnil a obohatil celkový společenský a kulturní život FrýdkuMístku.

Organizátoři plánují také řadu atrakcí, doprovodný program pro děti, charitativní sbírku pod názvem „Neplatíš vstupné, dej peníze na něco podstatného“. Místní výtvarníci by měli dostat k dispozici malířská plátna a barvy, vzniklé obrazy, které na ně namalují během festivalu, pak budou vydraženy a výtěžek opět věnován na charitu.

Zrušený a „ukradený“ festival bude, protesty přilákaly silného partnera

Lidé, kteří si v minulých třech letech oblíbili festival Sweetsen fest ve Frýdku-Místku jako příjemný začátek prázdnin a léta, si mohou oddechnout.

Ještě před několika týdny řadu hudbymilovných lidí znepokojila zpráva, že festival kvůli nedostatku finanční podpory ze strany města a kraje skončí. Tvůrci festivalu totiž uvedli, že nejsou schopni sami dvoudenní festival financovat.

Majitel areálu bývalé sokolovny, kde se festival pod širým nebem uskutečnil, se navíc vytasil se zprávou, že tedy tento festival uspořádá on, protože on přece peníze sežene. Začalo se mluvit o „ukradeném“ festivalu a mnohé kapely, které na festivalu hrály, prohlásily, že je ani nenapadne na takovém festivalu vystoupit. Kritika zamířila i do řad představitelů města a mnozí lidé vyčetli radním, že nepodpořením festivalu zařízli bohulibou akci, která začínala mít tradici.

Jenomže se zdá, že se vše v dobré obrátilo. Tvůrci festivalu, členové občanského sdružení Pod Svícnem, včera oznámili, že festival bude, ale na jiném místě. „Zpráva o zrušení festivalu vyvolala velmi pozitivní a vstřícné reakce na naši podporu ze strany účinkujících, návštěvníků i široké veřejnosti. Ty nezůstaly bez odezvy a my jsme rádi, že se nám podařilo získat nového generálního partnera,“ uvádí šéf sdružení Petr Korč.

27. 3. 2007 - Lidové noviny
Organizátoři odvolali odvolání Sweetsen festu

Frýdecko-místecký hudební a divadelní festival Sweetsen fest, jehož letošní ročník organizátoři kvůli nedostatku peněz odvolali, se nakonec přece jen konat bude. Řekl to předseda pořádajícího občanského sdružení Pod Svícnem Petr Korč.

Na festivalu kapely a divadelní soubory vystupují bez nároku na honorář a návštěvníci neplatí vstupné. Po zrušení letošního ročníku se podle Korče ozval nový sponzor, který tradiční akci zachránil.

Čtvrtý ročník festivalu se uskuteční poslední červnový pátek a sobotu v areálu stadionu TJ Slezan. Jednou z hvězd letošní přehlídky má být čerstvý držitel ceny Akademie populární hudby v sekci world music Tomáš Kočko a Orchestr.

Korč v polovině února přiznal, že organizátoři nemají ani korunu z letošního půlmilionového rozpočtu festivalu. Na akci podle něj nepřispěl ani krajský úřad. Loni přitom hejtmanství uvolnilo 130 tisíc korun, uvedl Korč.

26.3.2007 - David Stypka - Listy moravskoslezské - morava24.cz
Sweetsen: Zmrtvýchvstání se děje skutečně za pět dvanáct

Hudbymilovní patrioti osušte slzy! Sweetsen fest povstal ze svého popela a je snad silnější než kdykoliv předtím.

Další ročník hudební a divadelní přehlídky toho, co se rodí ve Frýdku-Místku a jeho nejbližším okolí, odpískali pořadatelé více než před měsícem.

Ručník, hozený do ringu před začátkem dalšího kola, měl ponejvíce na svědomí laxní přístup do té doby strategických partnerů festivalu – městského a krajského úřadu. Na krajském úřadu se letos údajně sešlo tolik žádostí, že se na Sweetsen už nedostalo, radnice ve Frýdku-Místku zase potřebovala na projednání finanční podpory festivalu takové množství času, že by organizátoři nervózně čekali na blíže nedefinovanou částku možná až do samotného zahájení akce.

Ukončení Sweetsenu provázely vzrušené debaty jeho příznivců, kritiků i plagiátorů. S těmi je teď pravděpodobně amen. Pořadatelům festivalu v čele s Petrem Korčem se totiž (téměř v duchu přísloví o kováři a kováříčkovi) podařilo zajistit pro Sweetsen 2007 vpravdě silnou podporu. „S radostí můžeme oznámit, že se Sweetsen festu podařilo získat nového strategického generálního partnera – Skupinu ČEZ. Díky rychlé a účinné podpoře této společnosti zachráníme v podstatě již zrušený festival,“ řekl Korč.

Čtvrtý ročník festivalu Sweetsen se tak ve Frýdku-Místku uskuteční v pátek 29. a v sobotu 30. června tohoto roku. Kvůli problémům s pronajimatelem areálu v místeckém Sokolíku přesunuli pořadatelé letošní ročník Sweetsenu do nedalekého areálu stadionu TJ Slezan na druhém břehu Ostravice. I letos se počítá s vydáním CD kompilace s nahrávkami vystupujících a stejně jako v předešlých letech bude dvoudenní festival pro návštěvníky zdarma.

„Nebude chybět například čerstvý držitel ceny Akademie populární hudby v sekci worldmusic Tomáš Kočko a Orchestr, své nové desky představí kapely Downbelow a Najzar, folkoví Kajkery připomenou své 10. narozeniny, hip-hopový set nadějných Sektor III, kteří byli velkým překvapením loňského ročníku, doprovodí o generaci starší Prouza, novinkou pak bude vystoupení finalistky soutěže Česko hledá písničku Hanky Kopřivové nebo mladé kytarové formace Stone Free,“ navnadil Petr Korč.

26.3.2007 - Česká tisková kancelář
Sweetsen fest pokračuje

Frýdecko-místecký hudební a divadelní festival Sweetsen fest, jehož letošní ročník organizátoři kvůli nedostatku peněz odvolali, se letos nakonec přece jen konat bude.

Řekl to předseda pořádajícího občanského sdružení Pod Svícnem Petr Korč. Na festivalu kapely a divadelní soubory vystupují bez nároku na honorář a návštěvníci neplatí vstupné. Po zrušení letošního ročníku se podle Korče ozval nový sponzor, který tradiční akci zachránil.

Čtvrtý ročník festivalu se uskuteční ve Frýdku-Místku poslední červnový pátek a sobotu v areálu stadionu TJ Slezan. Bude tak moci i letos propagovat frýdecko-místeckou scénu. Jednou z hvězd letošní přehlídky má být čerstvý držitel ceny Akademie populární hudby v sekci world music Tomáš Kočko a Orchestr.

"Své nové desky představí kapely Downbelow a Najzar, folkoví Kajkery připomenou své 10. narozeniny, hip-hopový set nadějných Sektor III, kteří byli velkým překvapením loňského ročníku, doprovodí o generaci starší Prouza," prozradil Korč. Další podrobnosti o akci a jejích organizátorech zájemci najdou na www.sweetsen.cz nebo www.podsvicnem.cz.

Dvoudenní festival bude i letos bez vstupného. V loňském roce ho navštívilo asi 7000 diváků. Korč doufá, že kromě strategického generálního partnera ČEZ Group podpoří festival i letos Frýdek-Místek. Mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Kateřina Piechowicz řekla, že město přispívalo na akci 50.000 korunami. O letošní dotaci zatím podle ní nebylo rozhodnuto.

Korč v polovině února přiznal, že organizátoři nemají ani korunu z letošního půlmilionového rozpočtu festivalu. Na akci podle něj nepřispěl ani krajský úřad. Loni přitom hejtmanství uvolnilo 130.000 korun, uvedl Korč.

REAKCE TISKU NA POKUS O KRÁDEŽ TRADICE FESTIVALU


20.02.2007 - Aleš Honus - PRÁVO
Kapely z Frýdku-Místku: kradou nám festival

Od minulého týdne, kdy duchovní otec úspěšné přehlídky frýdeckomístecké hudební scény Sweetsen fest Petr Korč oznámil, že kvůli neschválení dotací se akce letos neuskuteční, je všechno jinak.

Majitel zdejšího areálu Sokolík, kde se unikátní akce tři roky konala, totiž chystá nový podobně zaměřený festival Sokolík Fest, jež má na tradici navázat.

To se hrubě nelíbí nejen Petru Korčovi z občanského sdružení Pod Svícnem, ale ani kapelám, které na lokálním, nicméně velmi dobře navštěvovaném festivalu pravidelně hrály. „Je to bezpáteřní pokus o krádež tradice Sweetsen Festu,“ řekl Korč. Přidaly se k němu také kapely Prouza, Kajkery, Priessnitz, TUT, Tomáš Kočko a další účinkující z minulých let, kteří chtějí novou akci bojkotovat.

Majitel Sokolíka Petr Železník řekl, že reakce ho nemile překvapila. „Obrátila se na nás spousta lidí, že je škoda, že festival už nebude, a tak jsme vyvinuli iniciativu, aby byla tradice zachována. Nechápu, proč nás napadají,“ řekl Železník s tím, že snahu o obnovení tradice nevidí jako krádež, ale chce vyjít vstříc poptávce.

Podle Korče je ale podezřelé, že informace o nástupci Sweetsen Festu se objevila na internetu do 24 hodin poté, kdy oznámil, že festival končí.

Kromě kapel za Korčem stojí také místní hudební klub Stoun, který je ve městě centrem nekomerční kultury pro mladé.

Korč dodal, že přestože se Sweetsen fest letos neuskuteční, hodlá uspořádat koncem června koncert pod širým nebem, na který bude zachován vstup zdarma. „Je ale zcela jasné, že tato komorní akce ani případné pokračování festivalu Sweetsen fest nebudou nadále probíhat v areálu Sokolík pana Železníka,“ dodal Korč.

20.02.2007 - (ama, mao) - MF DNES
Kapely se od Sokolík festu ostře distancují

Frýdek-Místek - Minulý týden oznámili pořadatelé jedinečného festivalu Sweetsen fest ve Frýdku-Místku, že kvůli nedostatku financí s jeho pořádáním končí. Čtyřiadvacet hodin poté se na webu města, které festival odmítlo podpořit, objevilo oznámení o konání Sokolík festu 007 ve stejném termínu a místě, kam v minulých letech chodily tisíce lidí na festival zdarma.

S myšlenkou na uspořádání přišel dobrovolný předseda Spolku přátel Frýdku-Místku Pavel Železník, který v předchozích letech areál pořadatelům Sweetsen festu pronajímal. „Po velice tvrdých obchodních jednáních,“ dodává Petr Korč, předseda občanského sdružení Pod Svícnem, které festival pořádalo. „Sokolík fest vznikl až po oficiálním zrušení Sweetsen festu a není jeho konkurentem. Pokud by Sweetsen byl, neměli jsme zájem Sokolík fest dělat,“ uvedl Pavel Železník s tím, že stále drží Sweetsen festu smluvený termín, a kdyby festival měl proběhnout, Sokolík fest se neuskuteční.

Korč: Aktivita se vydává za nástupce

Sweetsen festu Na stránkách www.sweetsen.cz se rozpoutala mohutná vzrušená debata na téma „ukradeného festivalu“.

„Jednoznačně se distancujeme od aktivity Sokolík fest 007, která se bez jakékoli předchozí dohody vydává za nástupce Sweetsen festu a odvolává se na jeho několikaletou tradici. S touto aktivitou nemáme a nechceme mít nic společného,“ uvádí Petr Korč.

Jeho názor na internetu podpořili zástupci řady hudebních kapel, které na Sweetsen festu v minulosti vystupovaly. „Za kapely Prouza a Hemp for Victory prohlašuji, že se žádného pseudofestivalu nezúčastníme,“ píše Karel Mařík.

„Delší dobu už žiju ve Frýdku-Místku. Jako muzikant se mohu jenom připojit k ostatním frýdecko-místeckým kapelám a podpořit je v jejich bojkotu akce Sokolík fest 007. Některé věci se mezi slušnými lidmi prostě nedělají,“ uvádí Petr Kružík z kapel Priessnitz a U-Bahn.

Podobných reakcí je celá řada. „Pouze jsme se snažili vyplnit volný termín, který by po zrušení Sweetsen festu vznikl,“ vysvětluje Pavel Železník s tím, že pro pořádání Sokolík festu vznikl mladý organizační tým, Spolek přátel FrýdkuMístku má akci zajistit technické zázemí.

„Chtěli bychom navázat na dobrou tradici festivalů v areálu Sokolík,“ řekl Železník. Negativní reakce, které rozpoutala zpráva o konání Sokolík festu Pavel Železník označuje za „hon na čarodějnice“...

Proti pořádání Sokolík festu 007 se vyjádřili členové kapel Downbelow, Najzar, TUT, Tomáš Kočko a Orchestr, Kajkery, Čadi, Dobráci od Kosti, Chvilka poezie, RK130 nebo Sektor III.

23.2.2007 - David Stypka - Listy moravskoslezské - morava24.cz
Sweetsen dojel na nezájem a byrokracii

Po tři roky děkoval Petr Korč z pódia Sweetsenfestu Moravskoslezskému kraji a městu Frýdek-Místek za podporu. Letos by nebylo komu a za co děkovat, festival proto končí.

FRÝDEK-MÍSTEK – Tak jsme přišli o ojedinělý progresivní a reprezentativní festival. Sweetsen fest 007 nebude. Nejsou peníze. Tři předešlé ročníky letního openairu velmi vkusně prezentovaly frýdecko-místeckou kulturu, pro diváky byly zdarma a svým věhlasem nakročily za hranice regionu. Než se pustím do vysvětlování, musím v rámci fair play předeslat, že v tomto případě jsem coby člen kapely Najzar, kterému se nikde nehrálo lépe než na Sweetsenu, v brutálním střetu zájmů. Laskavý čtenář odpustí.

Pořadatelé Sweetsenu v čele s entuziastickým Petrem Korčem se v předešlých ročnících festivalu zuby nehty drželi původní a bohulibé myšlenky nabízet divákům vstup na přehlídku regionálních kapel a divadel zdarma. To bylo u akce s bezmála půlmilionovým rozpočtem samozřejmě možné jen díky finanční podpoře kraje, města a sponzorů. Dlužno dodat, že každý rok to pořadatele kromě spousty práce stálo i jejich vlastní peníze.

Krajský úřad letos odpískal Sweetsen definitivně a dotaci neuvolnil žádnou. Produkce festivalu se tak ocitla v rejži, z níž ji mohlo vytáhnout jedině město Frýdek-Místek, jemuž festival na oplátku dělal propagaci jako hrom. Už už to vypadalo, že se v městské kase najde alespoň menší polovina rozpočtu Sweetsenu, systém přidělování dotací však naděje organizátorů v pondělí minulého týdne pohřbil.

Požadavek Sweetsenu na 200 tisíc korun přišel v návaznosti na rozhodnutí kraje příliš pozdě na to, aby se dal regulérně projednat v příslušných orgánech zastupitelstva. Ačkoliv město ukázalo vůli festival podpořit, dotaci přidělenou podle pravidel by (v blíže neurčené výši) bylo možné poskytnout až v době, kdy už by museli pořadatelé hodně zariskovat, aby přehlídku vůbec uspořádali a neprodělali vlastní kalhoty. Není se čemu divit, že realizační tým přešla chuť na husarské kousky zároveň s chutí furiantsky podstoupit riziko finanční sebevraždy.

Konec festivalu, který loni navštívilo sedm tisíc lidí, provázela i podivná událost, která následně vyvolala vlnu bouřlivých diskusí. V den, kdy Petr Korč oficiálně oznámil, že s festivalem končí, prohlásil dosavadní pronajímatel areálu Sweetsenu Petr Železník, že s festivalem začíná. Přehlídka frýdecko-místeckých kapel a divadel s názvem Sokolíkfest 007 prý bude rovněž zdarma. Tato zpráva nepotřebuje komentář, ostatně fóra na stránkách sweetsen.cz a pratelefm.org jsou jich plná. Během několika hodin od zveřejnění třaskavé informace tento „nový festival“ otevřeně bojkotovaly kapely Prouza, Hemp For Victory, Downbelow, TUT, RK 130 a Najzar.

REAKCE MÉDII NA FAKT, ŽE JSME BYLI NUCENI FESTIVAL ZRUŠIT


14.02.2007 - Aleš Honus - PRÁVO
Sweetsen fest se letos konat nebude, nejsou peníze

Čtvrtý ročník úspěšné hudebně-divadelní přehlídky Sweetsen fest, který se měl letos od 23. do 24. června už počtvrté konat ve Frýdku-Místku, se neuskuteční. Právo o tom informoval předseda pořadatelského sdružení Pod Svícnem Petr Korč. Důvodem je nedostatek peněz.

Pořadatelé unikátní přehlídky místního hudebního a divadelního dění, která svým pojetím a rozsahem pravděpodobně neměla v republice obdoby, se nejprve dozvěděli, že výběrová komise letos nedoporučí přidělení grantu z prostředků kraje. Pak doufali, že se alespoň v městské pokladně najde o něco více než loni, a to alespoň 200 tisíc korun, aby se pokryla alespoň část nákladů.

„Když jsem o tom mluvil se zástupci města, všichni jsme se na sebe smáli, ale když došlo v pondělí na zastupitelstvu na lámání chleba, bylo vše jinak. Vůbec se to nedostalo na program zastupitelstva, a to byl pro náš festival poslední hřebík do rakve,“ řekl Korč.

Podle primátorky Evy Richtrové (ČSSD) je ale problém v pořadatelích, kteří si podali žádost teprve 2. února. „Nevidím důvod, proč festival opět nepodpořit. Ale existují nějaké termíny, které se musejí dodržet. Už by to nestihla projednat městská rada a kulturní komise, bez jejichž doporučení by to zastupitelstvo schválit nemohlo. Já nejsem čarodějka,“ řekla Richtrová.

Korč ale takové vysvětlení neuznává. „To jsou alibistické argumenty, které mne urážejí. Ať mi nikdo neříká, že se nedají změnit dva řádky v rozpočtu. Kdyby tady byla vůle, nějaký způsob by se určitě našel,“ reagoval Korč. Nabídku primátorky, že by o dotaci mohlo rozhodnout ještě dubnové zastupitelstvo, odmítl s tím, že v tu dobu už musejí být podepsány smlouvy. A to bez jistoty finančního krytí není možné.

Festival byl fenomén

Sweetsen fest se během tří let stal opravdovým fenoménem. Festival si kladl z cíl mapovat pestrou a překvapivě bohatou místní hudební a divadelní scénu, ze které vzešly například úspěšné skupiny Prouza, Downbelow, Kajkery, ale také písničkář Tomáš Kočko či vítěz národní přehlídky jednoaktových divadelních her, kolektiv ING divadla Čtyřlístek. Loni festival i díky bezplatnému vstupu navštívilo sedm tisíc lidí, pro které bez nároku na honorář vystupovala téměř dvacítka hudebních a divadelních souborů a interpretů.

„Po celou dobu trvání festivalu se nám podařilou držet jeden za základních a z dnešního pohledu neuvěřitelných cílů, pořádat festival bez vstupného tak, aby přilákal další návštěvníky, zatraktivnil a obohatil celkový společenský a kulturní život, a tím plnil zejména svou funkci propagace a reprezentace našeho města,“ dodal Korč.

Bez systematické podpory to ale podle něj už dále nepůjde, jen na loňském ročníku pořadatelé i přes podporu města i kraje prodělali desetitisíce. „Hovoří se o rekonstrukci kina Petra Bezruče za mnoho miliónů, na druhé straně není město schopné systémově podporovat živou kulturu. Raději budou utrácet milióny za kulturní léto, na které přijde 200 lidí. Prostě mají jiné priority,“ řekl Korč.

12.2.2007 - ČTK
Festival Sweetsen fest končí kvůli penězům

Ostrava - Tradiční frýdecko-místecký hudební a divadelní festival Sweetsen fest, kde kapely a divadelní soubory vystupovaly bez nároku na honorář a návštěvníci neplatili vstupné, končí. Důvodem ukončení tradice je nedostatek peněz. Řekl to předseda pořádajícího občanského sdružení Pod Svícnem Petr Korč.

"Letos měl být rozpočet 500.000 korun. Nemáme ale ani korunu. Nedostaneme nic od kraje ani města. Bez systematické podpory nemůžeme pokračovat," řekl.

Z malého festivalu se během tří let stala velká akce, kterou v loňském roce navštívilo 7000 lidí. Už v loňském roce ale pořadatelé prodělali.

"Loni jsme od krajského úřadu dostali 130.000 korun. Letos se tam pro nás peníze nenašly," vysvětlil Korč. Ten se obrátil na radnici, která akci pravidelně ekonomicky podporovala. Doufal, že peníze očekávané z krajské poklady najde tam.

"Žádali jsme o 200.000 korun, což by pokrylo asi 40 procent nákladů. Loni jsme dostali 50.000 korun. Vedení město o tom ale nyní nechtělo jednat. Řešit by se to mohlo až v dubnu. To už je pro nás pozdě. Navíc nevěřím, že bychom dostali celou sumu. bylo by to příliš velké riziko," řekl.

"Suma 200.000 korun je příliš vysoká," reagovala pro ČTK mluvčí magistrátu Kateřina Piechowiczová. Podle Korče ale město mělo akci vzít za svou a podpořit.

"Sedm tisícovek návštěvníků je obrovské číslo. Akce propaguje město a jeho kulturu. Na festivalu vystupovaly místní kapely a divadelní soubory," řekl Korč. Odmítá i variantu, že by zavedli placení vstupného.

Dodal, že občanské sdružení v činnosti pokračuje. Například Galerie Pod Svícnem představí v tomto roce další řadu mladých umělců. V Antikvariátě Pod Svícnem a klubu Pavlač budou i nadále probíhat literární a hudební večery. Svou činnost nekončí ani Filmový klub Frýdek-Místek.

14.02.2007 - MARTIN JIROUŠEK - MLADÁ FRONTA DNES
Festival „zdarma“ Sweetsen fest končí

Nejistá budoucnost nutí pořadatele ukončit hudební akci


Frýdek-Místek - Jedinečný hudební festival Sweetsen fest, nabízející po tři ročníky výkvět frýdecko-místecké hudební a divadelní scény, končí. Pořadatelé včera vydali tiskovou zprávu, ve které avizují, že pořádání festivalu, který jako jediný v kraji byl pro diváky dostupný zdarma, musí ukončit. Důvodem je nejistá budoucnost a nedostatek finanční podpory. „Po celou dobu trvání festivalu se nám podařilo udržet jeden ze základních a z dnešního pohledu neuvěřitelných cílů, pořádat festival bez vstupného tak, aby přilákal další návštěvníky, zatraktivnil a obohatil celkový společenský a kulturní život, a tím plnil zejména svou funkci propagace a reprezentace našeho města,“ uvedl v prohlášení předseda občanského sdružení Pod Svícnem Petr Korč.

Na festivalu vystoupily desítky kapel spjatých s frýdecko-místeckou scénou, včetně tak známých jmen, jako jsou Tomáš Kočko a Orchestr nebo Prouza, a také nových talentů s regionálním přesahem RK 130, Downbelow, Najzar a řady dalších, včetně divadelních sdružení.

Ani sedm tisíc návštěvníků nezajistilo kýženou podporu

Festival rok od roku narůstal do takových rozměrů, že počtem návštěvníků mohl konkurovat třeba třinecké Noci plné hvězd. „V loňském roce navštívilo dvoudenní festival sedm tisíc diváků a tento svým významem a jedinečností daleko přesáhl hranice města i kraje,“ uvedl Petr Korč.

Důvod k zrušení čtvrtého ročníku je prostý: nedostatek financí na organizaci. „S přihlédnutím k loňské nemalé ztrátě a nejasným výhledem do budoucna musíme s politováním konstatovat, že bez adekvátní a systémové podpory, které se nám nedostává, není v silách občanského sdružení Pod Svícnem krýt prohlubující se rozdíl mezi příjmy a skutečnými náklady této neziskové aktivity,“ uvádí se v prohlášení.

Tři ročníky, které se podařilo uspořádat, měly za cíl mapovat a propagovat žánrově pestrou a z tvůrčího pohledu originální frýdecko-místeckou hudební a divadelní scénu. „Každoročně jsme vydávali propagační CD kompilaci představující frýdecko-místeckou hudební scénu široké veřejnosti. Tato CD jsme předávali vystupujícím souborům, médiím i partnerům festivalu,“ řekl Petr Korč.

Další debata ke zrušenému festivalu probíhá na internetu na www.podsvicnem. cz.

MÉDIA O FESTIVALE PŘED ZRUŠENÍM


27.06.2006 - Zdeněk Figura - Listy moravskoslezské
PLNĚNÍ BLÁZNIVÝCH SNŮ POKRAČUJE

23.06.2006 - David Stypka - Listy moravskoslezské
SWEETSEN ROZSVÍTÍ NAJZAR A PROUZA


24.06.2006 - MF DNES - MARTIN JIROUŠEK, TEREZA GAVLÍKOVÁ

TROJICE FESIVALŮ LÁKÁ HUDBOU

Lidé toužící po odreagování a nenáročné zábavě si přichází na své: léto jim servíruje hudební orgie...

Sweetsen fest: vstup zdarma

Zcela jiného ražení je frýdecko-místecký Sweetsen fest, který podle pořadatele Petra Korče nabízí jedinečný způsob, jak se odreagovat v parném počasí. „Zajet si na festival je určitě ideální způsob jak strávit léto, ale dnes už to chce, aby to nebylo jen o té muzice, proto se snažíme nabídnou i atraktivní polohu, cyklistickou stezku nebo sportovní areál.“

Festival je navíc atraktivní tím, že jako jediný umožňuje vstup na hudební dvouden zcela zdarma. Kapely jsou sice jen místní, ale frýdecko-místecká scéna je pestrá. Vystoupí například držitel hudební ceny Anděl Tomáš Kočko, celorepublikově populární Prouza, další dvě desítky kapel žánrově reprezentující jazz, folk, rock nebo novinku v podobě hip hopu.

Festivaly mění i sponzorskou strategii a čím dál více je podporují samotná města, která si uvědomují význam festivalů pro místní ruch...


22.06.2006 - PRÁVO - Aleš Honus

DESETITISÍCE LIDÍ ZAMÍŘÍ O VÍKENDU ZA HUDBOU

Tři hudební festivaly jsou připraveny na nadcházející víkend v Moravskoslezském kraji. V Třinci na stadiónu Bořek od pátku do soboty proběhne již tradiční Noc plná hvězd, ve Frýdku-Místku se ve stejnou dobu uskuteční velký hudebně-divadelní festival Sweetsen Fest. Ve Studénce na Novojičínsku je na sobotu připravena komornější, ale o to možná příjemnější akce Kotvice 2005...

Na Sweetsen je vstup zdarma

Už třetí ročník unikátního festivalu Sweetsen Fest, který mapuje kompletní frýdecko-místeckou kulturní scénu, se uskuteční od pátku do soboty v areálu Sokolík v centru Frýdku-Místku. Loni akci navštívilo ve dvou dnech bezmála pět tisíc diváků, vystoupilo zde 20 hudebních a divadelních souborů.

I letos zde zahrají domácí kapely Prouza, RK-130, Tomáš Kočko a Orchestr, Downbelow, Kajkery, Floating Bridge, Garlands a také vítězové národní divadelní přehlídky jednoaktových her amatérských divadel, kolektiv ING Divadla Čtyřlístek.

I díky tomu, že všechny kapely hrají bez nároku na honorář, bude vstup na přehlídku zdarma...


23.06.2006 - MF DNES - (mao)

ZAČÍNÁ SWEETSEN FEST: HUDEBNÍ FESTIVAL, KDE JE VSTUP ZDARMA

Frýdek-Místek - Unikátní festival zdarma Sweetsen fest dnes odpoledne rozvítí frýdecko-místecký areál Sokolík. Tomáš Kočko a Orchestr, Prouza, Najzar, Downbelow, Kajkery a dalších více než patnáct kapel zahraje bez nároku na honorář.

„V tomto termínu se Sweetsen fest koná již třetí rok a to, že je ve Třinci nějaký jiný festival Noc plná hvězd, to nás nijak nevzrušuje, protože na něj chodí úplně jiný typ publika. Naopak si myslíme, že to krásně doplňuje nabídku, protože k nám chodí velmi široké divácké spektrum, od studentů až po děti s maminkami,“ vysvětluje za organizátory festivalu Petr Korč. Frýdecko-místecký hudební a divadelní openair festival funguje jedině díky tomu, že se kapely zřekly nároku na honorář. Organizátoři jim na oplátku nabízejí originální způsob propagace. „Součástí festivalu bude opět vydání kompilačního CD sampleru, na kterém se účinkující představí jednou skladbou a v datové stopě také krátkou historií s odkazem na své webové stránky,“ upozorňuje Petr Korč.

Letošním objevem Sweetsen festu bude sobotní scéna věnovaná hip hopu. Místní divadelní sál se postupně stane od 22 hodiny rejdištěm kapel Sektor III, OPCZ, Porota a také djs Hoola a Lowa. Součástí programu budou různé taneční styly. „Začínáme pozvolna, nejprve přijde na řadu folkjazz, až potom rock a hip hop, který je letos novinkou. Každý rok chceme nabídnout něco navíc, ale rozhodně nebereme za každou cenu všechny, kteří se nám přihlásí. Letos je pro nás objevem scéna hip hopu, která je ve městě velmi silná a třeba kapela Sektor III si rozhodně zaslouží vystoupení na hlavní scéně. Každopádně chceme festival pořádat s tím, abychom nezaspali dobu,“ dodává pořadatel.


07.06.2006 - MARTIN JIROUŠEK - MF DNES

KAPELY OPĚT ZAHRAJÍ ZADARMO

Sweetsen fest si nezve velké hvězdy za drahé peníze, dělá hvězdy z domácích hudebníků

Frýdek-Místek - Pomalu ale jistě se blíží sezona velkých letních festivalů. Do kraje zamíří největší esa popmusic v Česku, ale také zahraniční hvězdy. Kromě tradiční a hvězdné Noci plné hvězd se konají dvě mimořádné koncertní akce: tou první je velký koncert Jarka Nohavicy a tou druhou unikátní festival zdarma (alespoň pro diváky) Sweetsen fest ve frýdecko-místeckém areálu Sokolík. Tomáš Kočko a Orchestr, Prouza, Najzar, Downbelow, Kajkery a dalších více než patnáct kapel zahraje bez nároku na honorář 23. a 24. června. Přes lákavé dvoudenní hraní „zdarma“ se tento ojedinělý způsob propagace

zpět     domů     tisk

TELEVIZE POLAR

 

  

TELEVIZE POLAR

Sweetsen Fest v televizi Polar


 

PODPORUJÍ NÁS


POŘADATEL

 

 


 

JDEŠ NA PIVO.CZ

festival v mobilu aplikace

 

 

 

Pro Andriod

 

 

Pro iOS

 

 

 

Novinky Festival Historie Vizuál Podpora osobností Pořadatelé Program Hlavní program Program pro děti Praktické Organizace Bezbariérovost Čistý festival Chcete vystoupit? Charita Charitativní sbírky CD sampler Foto-video Fotky Videa Press Pro novináře Média o nás


© 2004-2021 Sweetsen Fest / admin